Lipiec 2017

W miesiącu lipcu zrealizowaliśmy zajęcia pod hasłem „Jak psują się zęby”. Podopieczni dowiedzieli się ile mają zębów, jakie rodzaje oraz jaką pełnią funkcje zęby. Dowiedzieli się czym zajmuje się lekarz dentysta?. Poznały budowę zęba (szkliwo, zębina, miazga, korzeń). Poprzez obserwację różnych przedmiotów przypominających poszczególne warstwy zęba. Podopieczni wykonali doświadczenie z posmarowanym pastą do zębów i włożonym do octu jajkiem, zbadali, czy i jak bakterie niszczą zęby i w jaki sposób można temu zapobiec. Pod koniec zajęć dowiedziały się jak prawidłowo pielęgnować zęby, by zachować piękny i biały uśmiech. W miesiącu lipcu zrealizowaliśmy zajęcia pod hasłem „Jak psują się zęby”. Podopieczni dowiedzieli się ile mają zębów, jakie rodzaje oraz jaką pełnią funkcje zęby. Dowiedzieli się czym zajmuje się lekarz dentysta?. Poznały budowę zęba (szkliwo, zębina, miazga, korzeń). Poprzez obserwację różnych przedmiotów przypominających poszczególne warstwy zęba. Podopieczni wykonali doświadczenie z posmarowanym pastą do zębów i włożonym do octu jajkiem, zbadali, czy i jak bakterie niszczą zęby i w jaki sposób można temu zapobiec. Pod koniec zajęć dowiedziały się jak prawidłowo pielęgnować zęby, by zachować piękny i biały uśmiech.

Do Ogniska Wychowawczego zaprosiliśmy rodziców naszych podopiecznych. Przeprowadziliśmy zajęcia zatytułowane „dlaczego lubimy słodycze”. Wspólnie z naszymi gośćmi dowiedzieliśmy czym są cukry i jaką pełnią rolę w naszym organizmie. Podopieczni poznali piramidę żywienia i nauczyli się prawidłowo ustalać swój jadłospis, bez zbędnego cukru. Obejrzeliśmy 2 filmy, w którym wykonano eksperyment „Jak naukowcy wykrywają obecność cukru?” oraz „Czy w jabłku jest cukier?”. Naukowiec w krótkim filmie przedstawił za pomocą metafory, jak cukier działa na człowieka. Podopieczni wraz z rodzicami zrozumieli, czym jest wartość energetyczna zjadanego pokarmu. Na zajęciach wykonaliśmy eksperyment z użyciem drożdży. Dzięki eksperymentowi zrozumieli właściwości cukru. Podopieczni wraz z rodzicami zrozumieli, że jeśli dostarczymy dużo cukru, a więc za dużo energii, której nie jesteśmy w stanie spożytkować, cukier zamieni się w tłuszcz i zostanie odłożony w naszym organizmowi. Skutkiem może prowadzić do nadwagi, a w konsekwencji do otyłości.

Wspólnie tworzą listę zakupów tak, by mieć wszystkie niezbędne składniki oraz ustalamy zasady dalszej realizacji programu „Zdrowo jeść, by rosnąć w siłę” i pozwalamy na aktywność dzieci. Przed każdym zajęciami dostają kilka pomysłów, z których wspólnie wybierają jeden, który zostaje zrealizowany na najbliższych zajęciach.

 

 

Post Author: TPD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *