Grudzień 2017

W grudniu poznaliśmy kuchnię kresową. Gdy wstając rano, czujesz dochodzący z kuchni zapach skwierczących skwarków, wiadomo, że będzie coś na ciepło. Dzień zaczyna się więc obiadem, potem na obiad jest obiad, a na kolację… też obiad. Może nie są to potrawy dietetyczne dla odchudzających się, ale za to ich smak, zapach i wygląd rekompensuje te parę deko więcej. Smacznie pachnie przeróżnymi ziołami, kuchnia jest wysokokaloryczna, pyszna, a przede wszystkim przywołująca, zwłaszcza u osób pochodzących z tamtych stron, klimat ciepła rodzinnego domu. Szczególnie pomocne w procesie trawienia okazują się zioła: majeranek, kolendra, szałwia, lubczyk, cząber, kminek czy mięta. I to właśnie o nich podczas zajęć dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek. Bardzo duże znaczenie w kuchni kresowej ma po dzień dzisiejszy: cebula, pietruszka, koper, czosnek i chrzan. Zajęcia przedstawiły wychowankom dlaczego warto spożywać zioła. Przede wszystkim poprawiają smak spożywanych potraw, dań i produktów, regulują proces przemiany materii, wpływają na prawidłowe trawienie , zawierają witaminy i minerały, wzmacniają układ immunologiczny, są smaczne i pięknie pachną. Wykonaliśmy tabelę, w której to zamieściliśmy informacje, które zioła dodawać do jakich potraw ,aby podkreślały one smak przygotowywanego jedzenia. Podopieczni obejrzały prezentację multimedialną, pokazującą jak prawidłowo przechowywać i używać różnego rodzaju zioła. Miały możliwość obejrzenia „zielnika” przygotowanego przez uczniów klas starszych. Przygotowaliśmy także tradycyjną sałatkę kresową, którą przyprawiliśmy poznanymi na zajęciach ziołami.
Tradycje Bożego Narodzenia. W grudniu odbyły się zajęcia dzieci i ich rodziców, które dotyczyły tradycji bożonarodzeniowych. Wspólnie słuchaliśmy kolęd , każde dziecko opowiadało o tradycji ubierania choinki w ich domu. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały ulubione menu na święta. Opowiadaliśmy o ulubionych potrawach , które przygotowujemy na kolację wigilijną. Niespodzianką zajęć była możliwość przygotowania jednej z potraw. Wszyscy zgodzili się na przygotowanie „Ryby po grecku” , każdy wedle swojego przepisu. Wspólnie dekorowaliśmy pierniczki i ozdoby z masy solnej, które zostały zawieszone na naszej choince. Gdy wszystko zostało przygotowane zostało nam tylko czekać na wizytę Św. Mikołaja.
Jedne z grudniowych zajęć były dla nas wyjątkowe. Pani poinformowała podopiecznych , że właśnie dziś będziemy mieli gościa na naszych zajęciach. Dzieci były bardzo ciekawe kto to taki? Próbowały odgadnąć, ale niestety nie udało im się. Właśnie wtedy w drzwiach sali stanął najprawdziwszy żołnierz. Dzieci nigdy wcześniej nie miały możliwości porozmawiać z Panem wojskowym. Od razu zaprosiły Pana do środka i z niecierpliwością oczekiwały na opowieści. Przedstawiciel Wojska Polskiego opowiadał o swojej pracy, o strojach – galowym i codziennym, mówił co należy zrobić aby móc wstąpić do wojska. Wspominał o roli zdrowego odżywiania w swojej pracy, o treningach , a także przedstawił atrybuty żołnierskie. To było niesamowite i bardzo pouczające spotkanie. Każdy chłopiec wyraził chęć pozostania żołnierzem.

                                              

 

 

 

 

Post Author: TPD

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *